تاریخچه باغ لاله ها

فلات ایران و علل خصوص البرز مرکزی خاستگاه بسیاری از گونه های گیاهی و از جمله گل لاله می باشد . از دیر باز تا کنون ایرانیان این گل را به خاطرایرانی بودن ، راست قامتی و زیبایی منحصر به فردش در فرهنگ غنی خود به عنوان سمبل و نشانه پذیرفتند و در کنار سفره هفت سین عید نوروز به عنوان .تبرکی از بهار ، طراوت و نومیدی مورد .استفاده قرار می دهند . در مورد قدمت لاله همین بس که فردوسی در شاهنامه ضمن داستان سیاوش و کشته شدن او به دست افراسیاب بیان میدارد که از قطرات خون سیاوش که دلاوری پاکدامن بود لاله های سرخ روئیده شد . هرچند که برای مدتی طولانی این گل مورد بی مهری قرار گرفت و از موطن خود به اروپا برده شد اما پس از بازگشت به زاد گاه مادری خود با استقبال کم نظیری مواجه گردید که ما را بر آن داشت تا به منظور اغناء اذهان عموم و معرفی این گیاه در زاد گاهش باغ لاله ها را احداث نماییم .
به منظور  تولید و فروش گل لاله در ایران مرحوم اله یار غلامی اولین باغ لاله را در سال۱۳۶۰ در منطقه گچسر بنا نهاد .

سالها بعد شرکت مهد لاله ها در بخش های تولید گل و گیاه ، طراحی و احداث فضای سبز و نگهداری فضای سبز جهت انجام ادامه کار بر اساس متد علمی و گسترش فرهنگ لاله دوستی تاسیس گردید که ماحصل آن در بخش تولید گل و گیاه گسترش باغ لاله ها و کاشت ۳۰ واریته گل لاله به تعداد ۱ میلیون عدد می باشد.

باغ لاله ها تا کنون با نامهای مختلفی از جمله باغ لاله ، باغ لاله ها ، باغ لاله های گچسر ، باغ لاله های کرج ، باغ لاله های البرز و باغ لاله های گرماب شناخته شده است .
همچنین همه ساله جشنواره لاله های کشور در این باغ با حضور مسئولین کشوری و لشگری ، اساتید و دانشجویان دانشگاهها مدیران شهرداری های سراسر کشور و علاقه مندان به گل و گیاه در این مکان برگزار میگردد . تاکنون نوزده دوره این جشنواره در این باغ برگزار گردیده است .

در چهاردهمین دوره باغ لاله ها تمبر یادبود باغ لاله ها توسط اداره کل پست استان البرز رونمایی شد . (تمبر یاد بود باغ لاله ها)

باغ لاله هر سال به مدت ۱۵ روز پذیرای دوستداران طبیعت و صنعت توریست قرار می گیرد هر چند شرایط متغیر جوی منطقه ما نع از اعلام تار یخ دقیق بازگشایی باغ لا له ها میشود ، لیکن معمولا دهه دوم اردیبهشت ماه شاهد شکوفایی لاله ها وتبلور جلوه های الهی هستیم .

 

لیست کامنت ها